7/24 Destek Hattı

İade ve Arıza İşlemleri

Siparişimdeki ürünü / ürünleri iade etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?
İade kuralları kapsamında sipariş size ulaştıktan sonra 7 iş günü içerisinde destek@dekoriza.com adresine veya 0 (850) 302 9 111 nolu telefon numaramızdan bizlere ulaşarak iade işlemlerini başlatmış olup iade gönderimi yapabilirsiniz.
Genel iade şartları aşağıdaki gibidir ;
1. İadeler mutlak surette orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.
2. Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş (örnek: orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilmez) tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.
3. İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) ve fatura arkasında yer alan iade sebeplerini içeren form doldurulmuş şekilde gönderilmelidir.
4. İade etmek istediğiniz ürün için kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır. Ancak bu hizmetten faydalanmak için size ürün ulaştıran kargo firması ile aynı gönderici adına gönderim yapmanız gerekir.Size ürünü ulaştıran kargo şirketi dışında gönderim yapmanız durumunda ise kargo ücreti size aittir.İlgili kargoya ulaşarak ürün gönderimi yapmanız ücretsiz kargo hizmetini sağlamaktadır.Kargonun tarafımızdan yönlendirme isteyerek ürünün geri gönderimini sağladığınızda kargo ücreti size aittir.Kargonuzu gönderdikten sonra, gerekli olması halinde, 12 haneli gönderi kodunu paylaşmanız istenebilir.
5. Mobilya kategorisinde yer alan demonte ürünlerde montaj yapıldıktan sonra iade kabul edilmemekte olup, bununla ilgili detaylı açıklamalar ürün sayfalarına eklenmiştir.

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?
info@dekoriza.com adresine ulaşarak iptal ve iade işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Satın aldığım ürünü iade etmek istediğimde ne yapmam gerekiyor?
İade etmek istediğiniz ürünü, siparişinizin size ulaştığı tarihten itibaren 7 iş günü içerisinde Dekoriza’nın kargo bedelini ödeyeceği şekilde iade edebilirsiniz. İade yapılan ürün mutlaka orjinal kutusunda, teslim alındığı gibi iade yapılmayan ürünler depomuz tarafında teslim alınmamakta ve iade yapılmamaktadır.İade ürün müşteri sorumluluğunda seyahat etmektedir. Satın aldığınız ürünün tahrip edilmemiş, paketi hasar görmemiş, tüm aksesuarlarıyla birlikte, kullanılmamış veya tekrar satılabilirliği bozulmamış olması gerekmektedir.Siparişiniz ile birlikte faturanızın iki nüshasınında gönderilmesini tekrar hatırlatır, unutulan faturanın tekrar gönderimlerinden doğan kargo bedeli iade tutarından düşülür. Herhangi bir karışıklık yaşanmaması için iade departmanımızın adresi aşağıda yer almaktadır.
Yukarıdaki belirtilen şartlar ürün satın alırken tarafınızdan kabul edilen satış sözleşmesinde de yer almaktadır.
İade Adresi: Hoşdere Caddesi Halit Ziya Sokak 8/1 Çankaya / ANKARA
İade edilen ürünün tarafımıza ulaşmasıyla birlikte, ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edilerek, iade süreci başlatılır. İade ürün bedeli, iade ettiğiniz ürün depoya ulaştığı andan itibaren, ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra 3 iş günü içinde ürünün iade tutarı tarafımızdan bankanıza yatırılır. Bankanıza bağlı olarak ürün bedeli “artı bakiye” olarak kredi kartınıza yansır. Bu süreç tamamen bankanıza bağlıdır ve Dekoriza.com’ un bankanıza müdahale etme hakkı yoktur.

Kusurlu Ürün İadesi
Üründen kaynaklanan herhangi bir kusurdan dolayı yapacağınız iadelerde, aldığınız ürünü teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Bu tür bir durumla karşılaşmanız halinde yukarıdaki adımları izleyerek ürünü tarafımıza göndermeniz gerekmektedir. Şikayetiniz incelenir, üründe kullanımdan doğan bir kusur yoksa ürün bedeli tarafınıza geri ödenir.

İade etme süresi kaç gündür ?
Tüketici Kanunu’na göre, “Sebep Göstermeden Cayma Hakkı” ürünü teslim aldığınız ilk 7 iş günü içerisinde geçerlidir. Üründen kaynaklanan herhangi bir kusurdan dolayı yapacağınız iadelerde ise, aldığınız ürünü teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde iade edebilirsiniz.

Neden sadece ilk yedi gün içinde iade kabul ediliyor?

Tüketici Kanunu’nda yer alan ‘Sebep Göstermeden Cayma Hakkı’ sadece ürünü teslim aldığınız günü takip eden ilk 7 iş gününü içermektedir. Üründeki herhangi bir kusurdan kaynaklanan iadelerde ise, bu süre 30 gündür.

İade işlemlerinde kargo masraflarını ben mi ödeyeceğim?
İade şartlarına uygun durumlarda, Dekoriza.com’ a gönderdiğiniz tüm ürünlerin kargo masrafları firmamıza aittir. Bunun için iade esnasında anlaşmalı kargo şirketimize ürünü “Karşı Ödemeli” olarak teslim etmeniz yeterlidir ve sizden hiçbir şekilde kargo masrafı talep edilmemektedir.

Satın aldığım ürünü iade ettim, hediye çekim iade olur mu?
İade edilen siparişlerinizde kullanmış olduğunuz hediye çekleriniz, iadenizin onaylanmasının ardından hesabınıza tekrar yüklenecektir.

İade işleminden ne kadar zaman sonra geri ödeme hesabıma yansıyor?
İade ürün bedelleriniz, iade ettiğiniz ürün depoya ulaştığı andan itibaren, ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra 3 işgünü içinde ödeme seçeneğinize göre tarafınıza ödenir. Bankanıza bağlı olarak, ürün bedeli “artı bakiye” olarak kredi kartınıza yansır. Bu süreç tamamen bankanıza bağlıdır ve Dekoriza.com’ un bankanıza müdahale etme hakkı yoktur.

Ürün değişimi yapabilir miyim?
Siparişinizin hemen akabinde ürün değişikliği yapmak istediğiniz takdirde müşteri hizmetleri departmanımız ile iletişime geçiniz 0 (850) 302 9 111, Değiştirmek istediğiniz yeni siparişinizi belirlemenizin ardından değişiminiz gerçekleşecek, para iadesi veya eklenmesi gibi durumlarda Müşteri Hizmetlerimiz sizleri bilgilendirecektir.

İade şartları nelerdir?
İade etmek üzere gönderdiğiniz ürünlerde tam olması gereken öğeleri aşağıda bulabilirsiniz. Bunlardan herhangi birinin eksik olması durumunda ürün iadesi kabul edilmemektedir.

Ürünün faturası,
7 günlük süre içerisinde iade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir.
Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Ürünlerin iade şartlarına uygun ulaştırılması durumunda ürün tutarlarının iadesi, ürünün tarafımıza ulaştığı gün işleme alınacaktır. İadenin hesabınıza yansıma süresi, bankanızın inisiyatifindedir. Kredi kartına yapılan iadeler, havale ile yapılan ödemeler en geç 3 iş günü içerisinde hesabınıza yansımaktadır.

Bu sitede Mplus E-ticaret yazılımları kullanılmaktadır.